Witam potrzebuje rady w doborze sprzętu do dodatkowego magazynu podłączonego do stacji allpowers S2000 pro
mianowicie obawiam się że 1500wh w S2000 Pro może być za mało żeby odpowiednio długo podrzymać monitoring i lodówkę (z moich wyliczeń wynika że powinny wytrzymywać około 14H ale biorąc pod uwagę pochmurne dni to nie da rady)
Wymyśliłem tak że dołoże jakiś MPPT i jakiś magazyn i z tego magazynu podłącze pod wejscie solarne do stacji allpowers
nie wiem czy to dobra koncepcja tak więc proszę o radę w doborze mppt i jaki magazyn dokupić tak żeby mieć powiedzmy drugie tyle energii
według katalogu stacja allpowers ma Solar Input (12~150)V 13A, 1000W Max
znalazłem w necie jak ktoś to podłączył
https://zapodaj.net/plik-ky8bL8n1qg
Cześć,
Pytanie jak duży magazyn faktycznie będziesz chciał stawiać i ile ten monitoring energii bierze. U mnie całość z rejestratorem to maks 60W, ale ja zasilam to bezpośrednio z DC z akumulatora żeby ograniczyć straty. To daje 0,72kWh na dobę. Lodówka wciąga 60W podczas pracy i pracuje kilka minut raz na godzinę, dwie.
Generalnie proponuję Ci, żebyś pomyślał o dwór regulatorach MPPT. Jeden do ładowania tego większego akumulatora, a drugi do "przelewania" energii do stacji allpowers. W ten sposób będziesz miał najwyższą sprawność tego procesu. Czy magazyn to ma być coś DIY, czy raczej gotowe rozwiązanie?
rozwiązanie najtansze 🙂 bo to RODOS i inwestować mocno tam nie chce
a magazyn dodatkowy myślałem nad takim w okolicy 2kwh
Najtańsze i stacja allpowers? To mi się jakoś nie dodaje 🙂
No dobrze, ale może inaczej. Zamiast kombinować z magazynem, może warto pomyśleć w pierwszej kolejności o panelach PV? W ten sposób prądu będzie w dzień wystarczająco długo, a akumulator zostanie na noc. Raz jeszcze zapytam ile to pobiera energii tak na prawdę?
no to aktualnie jest taki plan żeby w nocy łądowało a w nocy oddawało
pobór w nocy z kamer jest 36w + lodówka co godzine 45w - aktualnie na noc starcza prądu ale obawiam się że jak będą dni pochmurne to nie będzie wystarczającej ilości prądu w magazynie żeby to uciągnąć dłużej jak noc - choć biorąc pod uwagę fakt że dni coraz dłuższe to może i faktycznie bym dołożył jeden panel jeszcze i powinno też powoli ładować w pochmurne dni
stąd moje kombinatorstwo
może moderacja sprawdzi dlaczego moich postów nie widać jak jestem niezalogowany? może ktoś jeszcze się wypowie zamiast samej moderacji?
No to najtaniej w pierwszej kolejności będzie po prostu dołożyć paneli PV. Jak nie będzie energii z paneli, to i tak nie naładujesz tego większego magazynu.
testuje juz pare dni i dzisiaj nie naładowały nawet tej stacji 😀
2x 460w
tak więc jeszcze dołoże jeden panel bo na tyle mam miejsca bez wiekszych ingerencji
Jak nie ma miejsca na panele, to wiele się nie poradzi. Konfiguracja 3 x 460W szeregowo będzie na granicy możliwości stacji. Biorąc pod uwagę napięcie Voc paneli na w okolicach 42V. Jeśli trzy sztuki się nie sprawdzą, to trzeba będzie pomyśleć o zupełnie innym rozwiązaniu.
stacja wytrzymuje w zakresie 12-150 wiec 3x460 po 42v powinno byc ok
napisałem do producenta tej stacji i odradza zastosowanie 3 paneli po 460w że niby stacja się uszkodzi bo ma limit 1000w - jak mysliscie wytrzyma jakby w szczycie było 1380w ?
pytanie czy się odetnie czy spali mppt
ktoś już może coś takiego testował?
Czekaj, bo nie zrozumiałem. Napisałeś do producenta, ten Ci odpisał, że odradza a ty nas pytasz? Nie uważasz, że producent wie jednak lepiej? 🙂 Ja bym to inaczej rozwiązał - no ale już masz tą stację to trzeba coś wykombinować.
@tomek-stiller no widzisz producent nie wdawał się nawet w polemikę techniczną napisał tylko tak żebym się odpie... :> stąd pytanie tutaj bo widziałem na yt że złotowłosy testował identyczną stację i pytanie czy testował z większą ilością paneli. bo myślałem żeby podłączyć 3 panele równolegle żeby voc miały na poziomie 40v a zakres na stacji jest od 12 do 150 tak żeby nie skoczyło powyżej, ale pytanie czy mppt odetnie jak będzie powyżej 1000w czy jednak coś uszkodzi. wiem że dużo osób ma przewymiarowane instalacje i mppt odcina po prostu. ale dobra jakby jednak miała się stacja spalić to może jakiś bezpiecznik zastosować odpowiedni że w okolicy 950w się przepali co uniemożliwi przepuszczenie powyżej 1000w. Wiadomo pogodę mamy jaką mamy a idealnych warunków żeby osiągnąć pełną moc z paneli jest mało a chciałbym mieć lepsze ładowanie w czasie słabych dni.
w załączniku tabliczka z paneli
gdyby iśc tym tokiem myślenia z bezpiecznikiem to może ktoś by mi pomógł wyliczyć odpowiedni bezpiecznik na linie solarną
Niestety masz także ograniczenia odnośnie maksymalnego prądu. Jeden panel spokojnie da te 13A w pełnym słońcu. Myślę, że najlepiej było by spróbować podłączyć je jako 2S2P. Ale wrócić do pierwotnego pomysłu. Magazyn ładowany przez niezależny sterownik MPPT, a potem energia przerzucana przez kolejny MPPT do stacji. Ale to z kolei będzie najdroższa opcja. NIestety stacja sama w sobie ma sporo ograniczeń 🙁
tak testuje tą stację i 16 godzin wytrzymuje przy poborze 40w dodać lodówkę 25w co godzine to od kwietnia do września powinna wytrzymywac przez noc a najwyżej jak będą pochmurne dni to doładuje z sieci i tyle to i tak przy moim użytkowaniu na działce to zaoszczędze z 600 pln rocznie tak licze
a zdecydowałem się na tą stację żeby ją zabierać na zimę do domu czyli instalacja powinna mi się zwrócić za 4-5 lat 😀 chyba że się stacja wcześniej spali 😀
tak więc zostaje przy 2 panelach