Dzień dobry, szukamy rozwiązania możliwości odzyskania energii z strumienia powietrza generowanego z wentylatora wysokoprężnego o wydajności 3 metrów sześciennych na sekundę i sprężu h=9Pa. (moc silnika 55KW) Strumień kierowany jest pionowo w górę nad dach. Myśleliśmy o zastosowaniu jakiegoś generatora dającego możliwość odzysku części tej energii. Czy zna ktoś osoby lub firmy które podjęły by się realizacji tego projektu?
Ciekawy temat. Możesz powiedzieć coś więcej na temat samego wentylatora? Do czego to teraz służy?
Wentylator obsługuje transport pneumatyczny i oddaje dużą ilość czystego powietrza które chcemy wykorzystać do napędzania turbiny wiatrowej, która odzyska część energii.
Pytanie czy to nie podniesie wam ciśnienia w rurociągu i nie spowoduje problemów z tym transportem? Tutaj prawdę mówiąc nie pomogę, nie moja liga. Pierwsze słyszę, żeby ktoś tak próbował odzyskać energię.
Nie chcemy ograniczać wyrzutu sumienia tylko na pewnej wysokości nad kominem wyrzutowym zamontować generator turbinowy który będzie produkował prąd. Szukam rozwiązań takich generatorów. Wentylator pracuje 16 godzin dzienne.
Pozostaje życzyć powodzenia. Jak uda Ci się coś znaleźć, to napisz proszę na forum dla potomnych. Temat jest na prawdę ciekawy.
NIE NIE NIE! nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch jakikolwiek dławik przepływu a tym będzie elektrownia na wylocie spowoduje większy pobór mocy wentylatora. moc stracona na wentylatorze ZAWSZE będzie większa niż uzyskana na elektrowni.
nie da się tego zrobic i już. taniej zainwestować w płynną regulację mocy wentylatora(sterowanie falownikiem)
pozdrawiam
@arechekonuno Panie Arku, nie chcemy zrobić perpetuum mobile tylko na pewnej wysokości nad kominem wyrzutowym zamontować generator który odzyska część prądu potrzebnego do napędzenia wentylatora. ( 55kw silnik - 10kw generator(przykład) = 45kw)
@daammk witam. turbina powoduje wzrost ciśnienia przed rotorem- proszę sobie wyobrazić że stawiacie ścianę o rozmiarach 45% rozmiarów turbiny. będzie to powodowało zwiększenie ciśnienia w kominie? pewnie w zależności od kierunku wiatru ale jest duża szansa że tak.
umieszczenie turbiny tak by koncówka śmigła była 2m nad kominem z kolei może być zbyt trudne i kosztowne . ale oczywiście bez zdjęc cieżko coś przedsięwziąc