Jak w temacie. Miejsce Manila na Filipinach. Próbuję policzyć ile czego trzeba kupić, żeby jednostka 8000 BTU mogła chodzić 24h na dobę. Może zacznijmy od tego czy taniej będzie iść w DC czy w AC?
Kolego, nie podałeś żadnych danych, żeby można to było jakkolwiek sensownie wyliczyć. Po pierwsze jakie pomieszczenie, po drugie jakie urządzenie. Bez wyliczenia obciążenia termicznego tego klimatyzatora nie damy rady tego oszacować. 8000BTU to malutka jednostka, nie powinna pobierać z sieci przy chłodzeniu więcej 1,4kW. Pytanie jaki to klimatyzator i jaką to ma sprawność. Od tego trzeba zacząć. Nie bardzo też rozumiem twojego pytania o AC/DC. Musisz mieć falownik produkujący prąd przemienny dla tego urządzenia.
BTU to moc grzewcza nas to nie interesuje. musisz podać pobór mocy w Watach. jako że to filipiny to problem z importem był jakiś czas temu. wiec dużo ludzi działało na samochodowych akumulatorach. teraz nie wiem jakie są cla ale może już się opłaci lifepo4.
ja bym dał 8 ogniw lifepo4 inwerter 24V mppt i 4szt paneli. pradu będzie aż nadmiar na gotowanie i klimę
Pomieszczenie 5m x 3.5m x 2.5x (44 m3). Temp zewnętrzna 30 C, do uzyskania wewnątrz 25 C. Współczynnik przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych 2 W/m2K. Urządzenie to jakiś typowy split, który da radę schłodzić powietrze w pomieszczeniu do tych 25 stopni. Działać będzie 24h na dobę. O co chodzi z AC/DC? W sieci można znaleźć klimatyzatory zasilane prądem stałym DC, wtedy można by podłączyć go bezpośrednio do akumulatora bez inwertera. Czy straty konwersji DC na AC są na tyle duże że warto myśleć o urządzeniu DC?
nie warto. dc to nic nie znaczy. liczy się napięcie. i tu będziesz miał duże straty na silniku w sprężarce jeżeli kupisz klimatyzację 12V o mocy chłodzenia 1,5kw to znaczy że silnik 400W czyli 30A na uzwojeniach i tranzystorach sterowania
to strata na konwersji będzie mniejsza i kupisz typowy tani split
Dobra, odpalam szklaną kulę i robię jakieś tam założenia. Klimatyzator będzie pobierał średnio przy chłodzeniu przez całą dobę około 350-400W. W dzień będzie większe zużycie, w nocy mniejsze. Wiadomo, niższa temperatura. Teoretycznie zatem potrzebujesz około 4-5 kWh na dobę. Zużycie będzie zależało od kilku czynników, w tym od tego jaki to jest klimatyzator - ale to już pomniejsze. Pytanie czy możesz włożyć w gniazdko taki prosty licznik energii i zmierzyć jaki tam jest faktycznie pobór energii? Ja założyłem do 5kWh, ale to równie dobrze może być przestrzelone jak i niedoszacowane.
Idąc dalej, panel PV o mocy 480W jest w stanie przy dobrej ekspozycji słonecznej wyprodukować około 3kWh energii/dobę. Dwa takie panele to już 6kWh i tyle moim zdaniem powinno wystarczyć z nawiązką. Teraz jeszcze kwestia magazynu i w konsekwencji falownika. Ja bym na twoim miejscu kupił taniego chińczyka 24V o mocy 3,2-4kW w zależności od tego jaki tam się wylosuje. Podłączył bym do niego na start te 2 panele, a w razie jak by zabrakło napięcia dla MPPT to podłączył bym trzeci. Sama ta konfiguracja zapewni pracę w dzień o ile będzie słońce. Jeśli chcesz korzystać w nocy, to potrzebujesz do tego magazynu energii. Najtaniej będzie jak kupisz z chin ogniwa LFP 3,2V/280V. Potrzebujesz takich 8 sztuk + obowiązkowo moduł BMS do konfiguracji w systemie 24V
W skrócie:
- chiński falownik 24V / 4kW
- 3 panele pv o mocy conajmniej 480W
- 8 ogniw LFP 3,2V / 280Ah
- moduł BMS do akumulatorów.