Witam,
Buduję saunę i wymyśliłem, że zrobię większy dach tak aby weszły 4 panele (450-500w) coś takiego zakupiłem na Ali: Easun ISolar- SMG-II- 3.2KW-Wifi
jako magazyn planuje 4 aku czyli w sumie będzie: 48v i 400ah tak na początek. Dach będzie o małym spadzie i 2 panele będą na wchód i 2 na zachód. Czy to wszystko ma jakiś sens? Na początek będzie do oświetlenia działki latarnie itp, a później chciałbym zasilić klimatyzację w domku.
przemyśl akumulatory. rozumiem że planujesz 4 aku 12V 100Ah kwasowe
to jest ok 1000pln
ja bym dał w to miejsce 8szt najtańszych lifepo4. inwerter i tak masz 24V więc idealnie ci przypasuje i będziesz miał na lata.
nawet jakieś używki lifepo4 50Ah-100Ah to jest w tej chwili i taniej i lepiej
Panel 500W w obecnych dobrych warunkach produkuje mniej więcej okolice 1,4kWh dziennie. Z czterech sztuk jak łatwo policzyć masz uzysk niecałe 6kWh. To nie jest wbrew pozorom za dużo energii. 48V 400Ah to prawie 20kWh pojemności. Nie naładujesz z tych paneli takiego banku energii w jeden dzień.
Bez podania zapotrzebowania na energię nie da się stwierdzić czy to ma sens czy nie. Dla klimatyzatora pracującego cały dzień 6kWh może być mało. Dla lampek na działkę może wystarczy.
@arechekonuno Dziękuję za sugestie i faktycznie poszukam lifepo4. Czy iść w ogniwa czy gotowe akumulatory? ma to jakieś znaczenie?
@tomek-stiller Dziękuje za odpowiedź. Tak to za mało gdyż potrzebuje ok. 12KWh. Czy mogę dołożyć z czasem kolejne panele, ale oddalone ok 15 metrów?
Czy ustawienie paneli na wschód i zachód to dobry pomysł?
Jeśli nie możesz ustawić na południe, to wschód-zachód to drugie najlepsze ustawienie. Także tak, to dobry pomysł. Oczywiście możesz dołożyć kolejne panele, ale muszą to być takie same panele jakie będziesz miał teraz na dachu. Invertery 24V obsługują tylko 1 szereg paneli, a w takim układzie wszystkie panele muszą być identyczne. Natomiast co do akumulatorów, to szukaj gołych ogniw. Wyjdzie Cię to po prostu znacznie taniej niż kupno gotowego akumulatora tej samej klasy.
Dziękuję. Czyli coś tego typu:?
Tak, coś takiego. Do tego potrzebujesz jeszcze modułu BMS. Polecam od razu JK BMS żeby się nie bawić za bardzo.
coś takiego 200A ?
Ten też zadziała, ale nie potrzebujesz BMS'a z wsparciem aż 20S, nie ma sensu przepłacać. Spokojnie wystarczy Ci coś takiego:
dziękuję.
Prośba jeszcze o kilka podpowiedzi:
-jakie zabezpieczenie zastosować i gdzie najlepiej zaraz po połączeniu wszystkich paneli?
-jakiej grubości zastosować przewodu od aku do falownika?
-jakiej grubości przewody między panelami, a falownikiem?
-jakiej grubości przewody między panelami, a falownikiem zakładając odległość ok 15m ( to tak na przyszłość )
Jako zabezpieczenie paneli daj wkładki bezpiecznikowe 15A o charakterystyce gPV w rozmiarze 10x38 w dedykowanej podstawie bezpiecznikowej. Generalnie to zabezpieczenie powinno być gdzieś w okolicy falownika.
Przewód między akumulatorem a falownikiem największe jakie da się podłączyć do falownika. Minimum 35mm2, ale to będzie za mało dla prądu rzędu 300A. Jeśli ta się podłączyć 50mm2 użyj 50mm2. Te przewody powinny być możliwie jak najkrótsze.
Do łączenia paneli używasz dedykowanego przewodu solarnego. Ja używam Helukabel H1Z2Z2-K 6 mm2.