Przejdź do treści

Forum

Zestaw hybrydowy of...
 
Notifications
Clear all

Zestaw hybrydowy off grid podłączenie

2 Posty
2 Users
0 Reactions
9 Widok
(@wojtex)
Posty: 1
New Member
Topic starter
 

Cześć wszystkim,

W zeszłym roku zamontowałem pompę ciepła SPRSUN 10kw. W tym roku planuje zakup systemu off grid na takim zestawie ze sklepu Jimmy'ego : 

Zestaw hybrydowy Deye SUN-12K-SG04-LP3-EU + Genix Green ESBOX-12 PLUS 10,24 kWh

I tu mam kilka pytań do forumowiczów, bo tych tematach to dopiero początek mojej drogi. Jeżeli możecie to poradzicie:

1) Czy ten falownik Deye z tego zestawu wymaga założenia przełącznika automatycznego zasilania między siecią a instalacją off grid?

2) Czy falownik można ustawić razem z magazynem tak aby jako pierwszy użył energii z magazynu a w przypadku rozładowania przełączy na sieć?

3) Czy taki falownik wpina się za głównym włącznikiem prądowym a przed roznicowką ?

4) Jeżeli do tego falownika podepnie się turbinę wiatrową to czy robi się to bezpośrednio do falownika i on turbiną zawiaduje czy po drodze musi być jakiś sterownik tej turbiny ?

Z góry dziękuję za odpowiedź 

Pozdrawiam 

 
Opublikowany : 05/01/2025 5:37 pm
(@tomek-stiller)
Posty: 73
Trusted Member
 

Witaj,

1. Falownik hybrydowy zwykle instaluje się szeregowo, tj wpinasz do niego sieć zasilającą, a dopiero za nim na wyjściu load jest wpięta cała instalacja odbiorcza (dom, rozdzielnia główna). Dlatego nie musisz instalować dodatkowego przełącznika ATS czy w zasadzie po polsku SZR. Tą funkcjonalność falownik hybrydowy ma już w sobie zintegrowaną. 

2. Tak, można tak ustawić. 

3. Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana niż by się wydawało. Po części wynika to z obowiązujących przepisów i norm.

Ja generalnie po stronie sieci zostawiam wyłącznik główny serwisowy (FR), ochronnik przeciwprzepięciowy, główny przeciwpożarowy wyłącznik różnicowo-prądowy (RCD), zabezpieczenie nad prądowe (MCB) wynikające z mocy maksymalnej przyłącza lub do zabezpieczenia przewodu zasilającego. Dopiero do takiego łańcuszka wpięty jest falownik. Dalej za falownikiem kolejny wyłącznik serwisowy i dopiero rozdzielnica główna budynku. Czyli schemat w dużym uproszczeniu wygląda tak

SIEĆ -> FR 1 -> Ochronnik -> RCD -> MCB -> Falownik -> FR 2 -> ODBIORNIKI.

Dodatkowo RCD i MCB oraz FR 2 i Odbiorniki wpinam dodatkowy przełącznik serwisowy bypass. Jeśli falownik ulegnie awarii w jakimś mało przyjemnym terminie, to ręcznym przełączeniem 3 przełączników możemy przywrócić zasilanie w domu a falownik oddać na serwis. Nie kosztuje to jakoś wiele, a zawsze ułatwia ewentualną robotę.

MCB i RCD być musi, to wynika z przepisów.

Ochronnik, Rozłączniki, Bypass to dodatki ułatwiające pracę i podnoszące bezpieczeństwo

4. Po drodze musi być dodatkowy sterownik, a całość w takim wypadku wpina się do złącza generator falownika hybrydowego. Można też wybrać sterownik, który będzie bezpośrednio ładował magazyn, ale to jest nieco mniej wygodne rozwiązanie. Bo jak będziesz miał pełny magazyn i nie będzie co zrobić z energią, to sterownik zatrzyma turbinę. Na złączu generatora będziesz mógł tą energię normalnie do sieci wyeksportować.

 
Opublikowany : 07/01/2025 2:46 pm
Share: