Cześć, szukam pomocy od Społeczności,
jestem w trakcie budowy domu,
stan obecny to:
stan surowy zamknięty, dom 200m2 użytkowej, duże przeszklenia od strony południowej (żaluzje zewnętrzne)
dom wybudowany z gazobetonu będzie docieplony 20 cm styropianu
w domu będą mieszkać 3 osoby
taryfa na prąd g12
do tej pory zaplanowane było:
: 1. pompa powietrze powietrze GeniaAir Split OS HA 12-5 OS 400V + wieża hydrauliczna HA 12-5 STB + SRC 720
2. PV 10 kW na dachu (dach płaski)
3. ogrzewanie podłogowe.
4. rekuperacja z odzyskiem
5. klimakonektor podłogowy (pod przezkleniami w wysokim salonie na 6,5 m) oraz gabinecie)
Pytanie do Społeczności
Czy to nadal ma sens, czy tez zabiją mnie rachunki za prąd?
Właściwie mogę jeszcze wszystko zmienić jeśli chodzi o ogrzewanie, źródła ciepła czy pv,
Mogę rozbudować pv bo duża działka ponad hektar lub/i dodać turbinę wiatrową
Prośba o Waszą fachową poradę
Pozdrawiam serdecznie
Paweł z Torunia
PS. tutaj wizualizacja projektu domu (jeśli to w czymś może pomóc) https://mykprojektanci.pl/projekt/budynki-mieszkalne-jednorodzinne/dom-z-widokiem/
A dlaczego tylko 10 KW jak masz dach płaski ? Wydaje mi się że to stanowczo za mało . Dodatkowo pomyślałbym o magazynie energii pontonach w nocy i pochmurne dni nie kupować prądu , a i zimą to pompa swoje zużyje prądu . Nie wiem też jakiej mocy masz pompę ale sądzę że min 15 KW powinna być na 200m . Jeśli nie chcesz większe instalacji fotowoltaicznej i magazynu to nie wiem czynników ciepła jest najlepszym systemem ogrzewania domu . Napiszę że ja mam instalację 35kwp i dokładam jeszcze 5 i to na starych zasadach
Cześć Paweł,
Projekt twojego domu wygląda na ambitny i większość tego co piszesz ma sens. Chociaż bez obejrzenia szczegółowego projektu a następnie analizy całości trudno będzie jednoznacznie odpowiedzieć na twoje pytanie. Ogólnie raczej tak, ale diabeł jak to zwykle bywa tkwi w szczegółach. Będę potrzebował odpowiedzi na kilka szczegółowych pytań.
Jakie masz policzone zapotrzebowanie na energię dla tego projektu? Na jaki procent zapotrzebowania była liczona pompa? Dla jakiej temperatury granicznej? Tak na moje oko, to pompa o mocy 12kW wydaje się sporo na wyrost dla nowoczesnego dobrze ocieplonego domu o powierzchni 200m2. Tak na szybko widzę, że jest w stanie dostarczyć pod 35000kWh w cyklu rocznym. Czy na prawdę będziesz miał tak duże zapotrzebowania na energię grzewczą? 175kWh/m2/rok? Szczególnie, że będziesz miał tak duże przeszklone powierzchnie, które będą łapały ogromne ilości energii. Jeśli podłogówka ma być na całości domu (bardzo dobry pomysł), to po co te klimakonwektory pod oknami? Zakładam, że ktoś to zaprojektował i policzył. Tylko dlaczego tak? Masz dostępny projekt ogrzewania z wyliczeniami?
Zastanawia mnie też dobór samej pompy. Czy ten model został wybrany z jakiegoś konkretnego powodu? Są na rynku konstrukcje, które są równie trwałe a sporo tańsze od tego modelu. Zestaw Hitachi Yutaki o porównywalnych możliwościach będzie kosztował maks 2/3 tego, a przy odrobinie kombinowania można zejść z ceną jeszcze bardziej. Pytanie czy zależy Ci na optymalizacji finansowej tego elementu? Przy takiej cenie katalogowej pompy w zasadzie możesz wybrać cokolwiek dostępnego na runku z Mitshubishi Zubadan włącznie - a to najlepsze moim zdaniem pompa powietrze woda na rynku. Wspomniana Yutaki ma bardzo rozbudowaną automatykę z możliwością grzania kilku stref niezależnie w tym możliwość grzania zewnętrznego basenu (bali ogrodewej?) Wszystko zależy od potrzeb.
Ze swoim przedmówcą zgadzam się w jednym, fotowoltaiki nigdy za wiele. Te 10kWp to z kolei wydaje mi się nieco zbyt małą wartością, szczególnie w obecnych realiach. Wszystko mamy na prąd, a z czasem dojdzie (albo już jest) ładowanie samochodów. 10kWp w optymalnym przypadku da Ci 10MWh rocznie. Jeśli masz miejsce na dachu, to zainstaluj więcej. Jak nie masz miejsca, to zawsze można pomyśleć o dodatkowym miejscu - może carport z PV? Jeśli brakuje budżetu, to warto się przygotować na ewentualną rozbudowę. Tym niemniej nie licz na to, że będziesz w stanie się ogrzać zimą przy pomocy pompy ciepła z energii z paneli. To się nie uda nawet jak będziesz miał 50kWp. Zimą po prostu nie ma tyle słońca ile potrzeba. Warto pomyśleć na tym etapie już o magazynie energii i to najlepiej w takiej konfiguracji, która będzie wspierała obsługę dynamicznych taryf energii. Nawet jeśli teraz nie będziesz chciał zainwestować w magazyn, to warto pomyśleć chociaż o falowniku który umożliwi późniejsze podłączenie takiego. Jeśli chcesz wyrwać dotację na PV to magazyn jest wymagany.
Ogólnie temat rzeka, trudno to ogarnąć w takim jednym poście.
Cześć, bardzo dziękuję Wam za cenne uwagi,
na wstępie dodam, ze zapłaciłem za projekt architektowi, wykonawcy, kierownikowi, architektowi wnętrza a ostatecznie to i tak mam od tych wszystkich "pomoników" miliony pytań i za każdym razem słyszę, że owszem zrobią mi wszystko ale to ja mam zdecydować czytaj to ja mam się znać na wszystkim i wiedzieć co jest dobre i nie jest jednocześnie przepłacaniem:-)
Przykład: za zrobienie automatyki" tzw. inteligentny dom jedna z firm Toruńskich policzyła mi 289 tyś netto - i to bez elektryki:-) a druga wyceniła to na 100 tyś PLN netto i żeby było śmieszniej nie dostałem pełnej specyfiki jakie bebechy wchodza w skład tego cuda bo to cytuje "tajemnica przedsiębiorstwa" i mógłbym to wykorzystać:-) po upierdliwym dopytywaniu się m.in dowiedziałem się, że będę miał np. głośniki w toalecie po dwa (każdy 1800 PLN sztuka albo np switch 24 portowy jakbym miał otworzyć w domu biuro dla 10 osób. i Tylko KNX bo żadne inne systemy nie mają takiej funkcjonalności i nie są tak dobre. Teraz wiem, że jest np polski producent firma Satel i można to mieć za 1/4 ceny w porównaniu do KNX-a:-)
Czy tylko ja mam takie problemy?:-)
człowiek zostaje z tematem sam.
Jeszcze raz dziękuję, za Waszą pomoc (jestem z innej branży IT i cyber wiec w razie pomogę ale to na prv)
Do rzeczy:-)
A dlaczego tylko 10 KW jak masz dach płaski?
mam 60 m2 płaskiego dachu (wyższy poziom) i z 30 m2 niższy poziom dachu - więc będę się starał rozbudować PV tyle ile mi wystarczy dachu.
z 20 kW PV chce kupić do tego elektronikę, która obsługiwać mi będzie zmienne taryfy.
Jestem na stanowisku, że żadnych dotacji nie biorę, za wszystko sam płacę aby być niezależnym, nadto
1. ja nie rozumiem tych programów dofinansowania, za stary jestem że ktoś mi coś da "za darmo"
oraz czy jutro "uśmiechnie" się do mnie mój kochany rząd i znów coś nie zmieni na moją korzyść:-)
2. mam 1,5 ha działkę i mogę PV czy turbiny kiedyś dostawić, rozbudować
Mimo, że naoglądałem się na vlogu 4energy różnych systemów PV z różną elektroniką i to dla mnie koszmar...
nie wiem jakiej firmy PV jaka elektronika (m.in falownik)
Masz dostępny projekt ogrzewania z wyliczeniami?
nie mam,
Zapotrzebowanie energetyczne:
- kuchenka elektryczna i inne urządzenia domowe średnio ok. 2000 kWh rocznie,
- bojler elektryczny 120l – ok. 108 kWh rocznie,
- płyta indukcyjna – ok. 748 kWh rocznie,
- klimatyzacja – ok. 300 kWh rocznie,
- piec (pompa ciepła)– ok. 2800 kWh rocznie,
- wentylacja mechaniczna – ok. 319 kWh rocznie,
- czajnik elektryczny – ok. 250 kWh rocznie,
- zmywarka do naczyń – ok. 240 kWh rocznie,
- lodówka – ok. 200 kWh rocznie,
- piekarnik elektryczny – ok. 490 kWh rocznie,
- pralka – ok. 243 kWh rocznie.
- Oświetlenie – ok. 443 kWh rocznie
Łącznie Bilans roczny 8141 kWh rocznie
Pompa ciepła
Pakiet systemowy OZE Nr 01 - Pompa ciepła GeniaAir Split OS HA 12-5 OS 400V + wieża hydrauliczna HA 12-5 STB + SRC 720 - taką mi zaproponowano jako optymalną i obawiam się, że nikt tej pompy dokładnie nie policzył ot taką montowali ...
Zestaw Hitachi Yutaki - dziękuję
Jeśli podłogówka ma być na całości domu (bardzo dobry pomysł), to po co te klimakonwektory pod oknami?
To pomysł projektantek wnętrz (wiem, że to kiepski pomysł gdy chłodzimy od dołu do góry...żonie się podobało, że ukryte będzie) - zrezygnowałem, żona przekonana:-) - dziękuję
Magazyn energii
zdecydowany jestem na magazyn energii. Punktem wyjścia były zwykłe akumulatory taki jak w wózkach widłowych (to był punkt wyjścia mojego myślenia bo boje się tych "nowoczesnych" które palą się - ale to chyba totalna amatorszczyzna dla pasjonatów i żadnych gwarancji na całość)
teraz doczytałem i myślę o LiFePO4, nie mam kasy wszystko pod korek kupować bo jeszcze wykończenie domu ale myślę o gotowych zestawach LiFePO4, które się modułowo rozbudowuje.
W Polsce można kupić np. magazyn z 4 bateriami LiFePO4 z 20 kWh za trochę ponad 20 tyś
https://solbat.pl/pl/products/20kwh-magazyn-energii-bateria-lifepo4-651.html - to przykład bo od groma firm to sprzedaje i c tutaj wybrać?
TPS. o mój drugi dom - pierwszy z 18 lat temu było o wiele łatwiej wybudować bo piec na gaz kominek i basta:-)
Teraz przynajmniej mogę nadal mieć kominek i w nim palić drewnem (w Krakowie gdzie wcześniej mieszkałem już tam nie wolno mieć kominka:-)
Update po Waszych uwagach i moich przemyśleniach:
1. 20kW PV na dach + falownik, który obsługuje zmienne taryfy (ale nie wiem jaki system, firma, modele)
2. Hitachi Yutaki 8 kw ewentulnie 11 kw (to muszę policzyć dokładnie)
2. Magazyn energii 20 kWh wyjściowo a docelowo min 40 kWh z bateriami LiFePO4
3. ogrzewanie podłogowe (żadnych klimakonwektrów, ktore miały chłodzić)
4. jeden multisplit albo dwa splitery do klimatyzacji ale chłodzenie niezależnymi kanałami (proponowano mi rekuperacją za co podziękowałem:-))
5. System inteligentnego domu bazujący na systemie Satel (funkcjonalnie ma to samo co duuużo droższe oparte o KNX)
Jeszcze raz dziękuję:-)
Cześć Paweł,
Ja może zacznę od początku w takim razie. Moim zdaniem matematyka naszym przyjacielem i trzeba to wszystko na spokojnie policzyć. Na całe szczęście jesteś na etapie stanu surowego zamkniętego, więc wiele decyzji jeszcze można podjąć. Zaczął bym faktycznie od policzenia zapotrzebowania na ciepło w domku. Szczególnie, że zużycie tej energii masz już w zestawieniu 🙂
Ostatnio liczyłem zapotrzebowanie energii dla domu koleżanki, dom o powierzchni użytkowej na poziomie 165m2, czyli niewiele mniejszy od twojego. Wyszło z obliczeń uwaga - 6,4kW. A jaka była najmniejsza propozycja? 10kW. Zatem w jej przypadku pompa ciepła o mocy 7kW będzie z nawiązką. Czy jesteś mi w stanie udostępnić projekt domu? Policzę dla ciebie zapotrzebowanie na energię. Najlepiej napisz do mnie bezpośrednio na tstiller (małpa) gmail (kropka) com. Mojej koleżance podobnie jak tobie, zaproponowano coś co było pod ręką. Nie dość, ze cena z kosmosu, to jeszcze przewymiarowane. Najtańsza oferta była na pompę z mocą 10kW. No gdzie taki potwór do małego parterowego domku.
Odnośnie fotowoltaiki, to tak jak wspomniałem. 10kWp wyprodukuje tak po prostu około 10000kWh. Jeśli masz poprawnie wyliczone zapotrzebowanie, to nie potrzebujesz aż 20kWp instalacji PV. Większość z tej energii będziesz eksportował do sieci, chyba że faktycznie od razu pojawi się magazyn energii. Jeśli budżet jest ograniczony, to trzeba go kierować tam gdzie to ma największy sens. Instalację PV zawsze można rozbudować. Bardziej się chyba opłaci wrzucić to w system zarządzania energią w domu. Szczególnie, jeśli chcesz skorzystać w pełni z taryf dynamicznych.